Collection: Dysphagia
GentleFoods for Dysphagia
GentleFoods specializes in providing delicious, nutritious, and easy-to-swallow meals for individuals with dysphagia. Our pureed, minced, and soft-textured meals are expertly crafted to ensure they are safe and enjoyable, making mealtime less stressful and more satisfying. Each meal is designed to stimulate the appetite with familiar flavors and textures, helping to bring back the joy of eating.

-
Chicken Bento
Regular price $7.90Regular priceUnit price / perChicken Bento
Regular price $7.90Regular priceUnit price / perChicken Bento
Regular price $7.90Regular priceUnit price / per -
Fish Bento
Regular price $7.90Regular priceUnit price / perFish Bento
Regular price $7.90Regular priceUnit price / perFish Bento
Regular price $7.90Regular priceUnit price / per -
Puréed Vegetables 6 Pieces / Pack
Regular price $6.90Regular priceUnit price / perPuréed Vegetables 6 Pieces / Pack
Regular price $6.90Regular priceUnit price / perPuréed Vegetables 6 Pieces / Pack
Regular price $6.90Regular priceUnit price / per -
Puréed Chicken 6 Pieces / Pack
Regular price $15.90Regular priceUnit price / perPuréed Chicken 6 Pieces / Pack
Regular price $15.90Regular priceUnit price / perPuréed Chicken 6 Pieces / Pack
Regular price $15.90Regular priceUnit price / per -
Chicken Rice Bento
Regular price $7.90Regular priceUnit price / perChicken Rice Bento
Regular price $7.90Regular priceUnit price / perChicken Rice Bento
Regular price $7.90Regular priceUnit price / per -
Puréed Fish 6 Pieces / Pack
Regular price $16.50Regular priceUnit price / perPuréed Fish 6 Pieces / Pack
Regular price $16.50Regular priceUnit price / perPuréed Fish 6 Pieces / Pack
Regular price $16.50Regular priceUnit price / per -
Chwee Kueh 6 Pieces / Pack
Regular price $6.50Regular priceUnit price / per -
Sold out
Chee Cheong Fun 6 Pieces / Pack
Regular price $6.50Regular priceUnit price / perSold out -
Apple and Longan Purée
Regular price $3.50Regular priceUnit price / per -
Ang Ku Kueh 6 Pieces / Pack
Regular price $12.00Regular priceUnit price / per -
Sold out
Nasi Lemak
Regular price $7.90Regular priceUnit price / perNasi Lemak
Regular price $7.90Regular priceUnit price / perNasi Lemak
Regular price $7.90Regular priceUnit price / perSold out -
Red Bean Soup
Regular price $3.20Regular priceUnit price / per -
Mango Lassi
Regular price $3.50Regular priceUnit price / per -
Kueh Salat
Regular price $2.10Regular priceUnit price / per -
Pulut Hitam Soup
Regular price $3.20Regular priceUnit price / per -
Chai Tow Kway (Carrot Cake)
Regular price $2.10Regular priceUnit price / per -
Sold out
-
Green Bean Soup
Regular price $3.20Regular priceUnit price / per -
Protein-Boost Rice Porridge
Regular price $2.00Regular priceUnit price / perProtein-Boost Rice Porridge
Regular price $2.00Regular priceUnit price / perProtein-Boost Rice Porridge
Regular price $2.00Regular priceUnit price / per